Szkoła językowa czy samodzielna nauka?

Posted on

Zapisać się do szkoły językowej czy uczyć się samodzielnie?

– to pytanie zadaje sobie wiele osób. Dla jednych odpowiedź wydaje się oczywista dla innych mniej. Oba sposoby nauki mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Postaram się obiektywnie przedstawić wady i zalety jakie płyną w związku z wyborem każdej z obu opcji.

Na początek przeanalizujmy samodzielną naukę w domu przy użyciu ogólnie dostępnych materiałów zarówno darmowych jak i płatnych. Chodzi mi przede wszystkim o wiedzę czerpaną z internetu, książek, obcojęzycznej prasy czy nawet programów multimedialnych do samodzielnej nauki. Sam fakt istnienia tych wszystkich źródeł które przed chwilą wymieniłem jest ogromnym plusem. Istnieje bardzo dużo darmowej wiedzy w internecie która swoją jakością wcale nie odbiega od tej oferowanej za opłatą a czasami znacznie ją przewyższa. Kolejną zaletą jest możliwość pełnego doboru czasu i miejsca nauki.

Niestety jest to jednocześnie bardzo duża wada dla osób które nie potrafią się samodzielnie zmotywować do systematycznej pracy, która jest niezbędna przy nauce języków obcych. Dlatego samodzielną naukę polecam raczej osobom które potrafią samodzielnie się zmobilizować do nauki.

Jeśli nie należysz do tej grupy lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zapisanie się do szkoły językowej, ponieważ łatwiej będzie Ci się trzymać planu zajęć ustalonego z góry. Krótko mówiąc prościej jest pójść na lekcje którą odbywa się konkretnego dnia, o konkretnej godzinie, w określonym miejscu, za która zapłaciłeś niż samemu siąść przed komputerem i zacząć się uczyć bez przymusu. W takich chwilach często pojawia się problem odwlekania, ludzie myślą sobie ?a może teraz porobię coś przyjemnego a nauką zajmę się później?. To ?później? niestety często nie nadchodzi. Problem odwlekania fajnie opisuje i pokazuje jak go rozwiązać Bartek Popiel w swojej książce o bardzo wymownym tytule:  Zrobię to dzisiaj.

Wracając do tematu. Czas na zaletę nauki w szkole językowej, jest to według mnie jedna z ważniejszych zalet. Taka nauka jest po prostu wygodna, dostajesz wszystkie materiały na tacy. Są one specjalnie wyselekcjonowane przez profesjonalistów i przekazywane Ci w odpowiednich porcjach. Nie musisz się przekopywać przez setki stron internetowych i zastanawiać się czego powinieneś się jeszcze nauczyć. Istnieje jeszcze wyjście pośrednie, które polecam tzn zakup kursu dzięki któremu dowiesz się jak efektywnie uczyć się na własną rękę. Świetny poradnik wydał Benny Lewis, który jest poliglotom i autorem bloga fluentin3months.com, którego również serdecznie polecam.

Kolejną zaletą uczęszczania do szkoły jest możliwość a nawet konieczność mówienia w języku obcym i prowadzenia konwersacji co jest niezbędne do opanowania danego języka. Oczywiście ucząc się samemu również mamy możliwość prowadzić konwersacje i to nawet z native speakerami np. poprzez darmowy program do komunikacji głosowej skype.

Artykuł ten niestety a może stety zakończony zostanie bez podania odpowiedzi na główne pytanie: Zapisać się do szkoły językowej czy uczyć się samodzielnie? Mam jednak nadzieję, że ten tekst ułatwi Ci podjęcie tej dość trudnej decyzji. Proszę napisz w komentarzu poniżej swoją opinie na temat tego artykułu. Pomógł Ci jakoś? Zgadzasz się z nim? A może masz swoje zdanie na ten temat.


  • Karolina Kafka

    Przekonaj się jak prosta jest nauka i uwierz w moc nauki hiszpańskiego http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737 czy forum. Możemy wybrać sobie język, którego chcemy się uczyć, tryb nauki indywidualny lub w grupie, określić odpowiadający nam rytm uczenia się i porę lekcji, a nawet – spróbować hiszpański konwersacje szczecin. Jeszcze niedawno aby nauczyć się język takiego jak hiszpańskiego konieczne było uczęszczanie na prywatne lekcje, lub na kursy stacjonarne.