Lección 11 ? Cenar

Posted on

Na dzisiejszej lekcji poruszymy temat słówka cenar ? jeść kolację

Zaraz przedstawię jak w języku hiszpańskim nazywają się najczęściej spożywane na kolację produkty.

  • vino ? wino
  • tapas –  (hiszp. tapa oznacza pokrywkę, wieczko) ? niewielkie przekąski podawane zazwyczaj do napojów w barach Hiszpanii. Zwyczaj wywodzi się z Andaluzji, jednak obecnie jest rozpowszechniony w całym kraju, a także poza jego granicami.  Pochodzenie tapas wiąże się z tym, że Andaluzyjczycy pijąc wino szklankę przykrywali plasterkiem suchej kiełbasy, aby chronił przed muchami. Z czasem zaczęto dodawać cienką kromkę chleba z różnymi dodatkami. (źródło:Wikipedia)
  • tortilla espa?ola ? omlet z jajek i smażonych kartofli
  • Paella ?  danie z ryżu  z owocami morza. To typowe hiszpańskie danie, znajduje się chyba w każdym turystycznym miejscu.W tym momencie po raz kolejny pragnę zaznaczyć, że czasownik ?jeść? w języku hiszpańskim jest inny w zależności od posiłku jaki jemy. W jednej z kolejnych lekcji poruszony zostanie temat  ?comer ? jeść obiad?. Sprawa słówka „desayunar ? jeść śniadanie? została poruszona na poprzedniej lekcji.

A teraz wracamy do kolacji. Oto dwa popularne pytania jakie możemy zadać gdy jesteśmy zainteresowani preferencjami kulinarnymi naszego rozmówcy:

?Qué cenas? ? co jesz na kolację?

?Qué bebes para cenar? ? co pijesz na kolację?

Tags: , , ,